פייק, בוט או מתחזה? משתמשים ברשתות חברתיות וההבדלים ביניהם

שיח ברשתות חברתיות כמו טוויטר או פייסבוק יכול להיות סוער במיוחד. גם בפורומים או קהילות קטנות יש דיונים ערים לעתים קרובות. כמעט לכל אחד מאיתנו יש פרופיל ברשת חברתית כזו או אחרת, ובשנים האחרונות אנחנו רואים עלייה משמעותית במשתמשים מזויפים, בוטים ושאר תופעות מוזרות. במאמר זה נעשה לכם סדר ונסביר מהם סוגי המשתמשים הקיימים ברשת חברתית, ומה ההבדלים ביניהם.

בוט (Bot)

קיצור של רובוט. למרות שהמונח החל את דרכו כתיאור של אפליקציות תמימות יחסית באינטרנט (למשל בוט שמנהל ערוץ בצ'אט IRC), לאחרונה מדובר בשם נרדף לפרופיל מזויף בטוויטר או בפייסבוק. בטוויטר, מדובר בדרך כלל פרופיל שמצייץ בצורה אוטומטית, כחלק מרשת גדולה שעושה זאת בבת אחת. כלומר, יש מפעיל אנושי, אבל הוא מנהל כמות גדולה של בוטים כאלה ולפעמים התגובות שלהם אוטומטיות.

רשת בוטים נועדה לרוב כדי להגביר נראות של ציוצים ומסרים מסוימים בצורה אוטומטית, זריזה וזולה. עם זאת, בגלל העירנות של גורמים המנטרים את הרשתות החברתיות, בהרבה מקרים מאתרים את רשת הבוטים ומנטרלים אותה יחסית מהר.

פרופיל פייק – מזויף

פרופיל אנונימי, בדרך כלל עם כינוי כלשהו במקום עם שם, או רק שם פרטי (וגם אז יכול להיות שהשם מומצא) וכמובן ללא תמונת פרופיל של אדם אמיתי, אלא תמונת ברירת המחדל של טוויטר, או תמונה של דגל, סמל, חיה וכו'. השימוש בפייקים מאוד נוח למפיצי שקרים ורעל, מכיוון שקשה מאוד למצוא מי שעומד מאחוריהם, אין השלכות לציוצים שלהם והם יכולים להגיד מה שבא להם. בדרך כלל כל פייק מופעל על ידי אדם בודד, אבל לפעמים יש רשתות. זה לא אומר שפייק הוא דבר לא לגיטימי. יש הרבה סיבות למה יוזר ירצה להיות אנונימי – יש מי שרוצה לקחת בשיח בלי לחשוף את הזהות שלו, או בכלל משתמש ברשתות חברתיות כדי לדבר עם אנשים, ליצור קשרים וליהנות מהקהילתיות בלי להיחשף. הבעיה היא, שבחלק ניכר מהמקרים הפייקים משמשים למטרות של הפצת שקרים או סתם כי זה מסיר מהם אחריות, והם יכולים לקלל חופשי. עקרונית אפשר להבדיל בין משתמש אנונימי ובין פייק שמטרתו היא להפריע לשיח, להפיץ חדשות כוזבות וכו'.

פייק סאטירי או פייק עם ידע מקצועי ספציפי

זן יחסית נדיר של פייק, שדורש הרבה תחזוקה. עומד מאחוריו אדם שמטרתו היא לבדר או ללמד, או לחשוף סודות מברנז'ה מסוימת, מבלי להיחשף בעצמו. למשל – הסולידית, משתמשת (לא בטוח בכלל שמדובר באישה) שמדברת על פיננסים, כלכלה ופוליטיקה. עוד דוגמא: אור כרמי, צייצן בטוויטר שעוסק בנושאים משפטיים. המשתמשים יודעים שהזהות שלהם בדויה, אבל הם נחשבים ליוזרים אמינים יחסית בגלל הידע המקצועי שלהם.

מתחזה

זה יחסית נדיר, האמת. פרופיל שמעמיד פנים שהוא אדם אחר. בדרך כלל פרופילים כאלה נסגרים מהר מאוד ומוקמים כדי לבלבל אנשים או לצבור עוקבים.