הסיפור מאחורי העמוד המסתורי של עילת הסבירות באתר "תקווה חדשה"

מאת: רויטל סלומון

מפלגת הליכוד ושלל חברי הקואליציה האשימו את גדעון סער ו"תקווה חדשה" בכך שהם למעשה תומכים בצמצום עילת הסבירות. ההוכחה שהם ניפקו – עמוד "מצע משפטי" שכלל את הטקסט על עילת הסבירות, שהיה באתר של תקווה חדשה ונמחק מתישהו אחרי ה-17 ביוני 2023.

אין עוררין ואין ויכוח שהיה עמוד עם עילת הסבירות באתר של תקווה חדשה, והוא נמחק מתישהו אחרי ה-17 ביוני. זה ברור לפי גוגל קאש. ה-URL היה:

https://www.newhope.org.il/platform/תכנית-סער-לתיקון-מערכת-המשפט

העמוד הזה כבר לא קיים באתר, ואם תקליקו על הלינק הזה, תגיעו לעמוד המצע המשפטי של תקווה חדשה. עם זאת, אפשר למצוא אותו ב-Wayback Machine.

סער טען בטלגרם שלו שהעמוד הזה ישן ולא היה חלק מהמצע, והיו צריכים להסיר אותו מהאתר מזמן.

אם מסתכלים בתפריט הראשי של האתר, המילה "מצע" בכלל לא שם. יש "תוכניות", וזה ה-URL, שנגמר במילה PLANS – הנה הוא: https://www.newhope.org.il/plans/

בעמוד הזה יש תמונות בגריד, שכל אחת מובילה לחלק אחר במצע של תקווה חדשה. אם מקליקים על התמונה של מערכת המשפט, מגיעים למצע בנושא, שלא כולל את עילת הסבירות ולא כלל אותה מעולם.

אז מאיפה הגיע העמוד עם עילת הסבירות? מעמוד אחר, שכנראה במקור נועד היה להיות העמוד הראשי של המצע, ממנו אמורה היתה להיות האופציה להקליק על ריבוע (נושא) ולקבל את המצע של המפלגה באותו נושא. זה העמוד: https://www.newhope.org.il/platform. הוא מעוצב כגריד עם ריבועים כחולים וכוכבים, ללא תמונות. בנוסף – אף אחד מהקישורים שם לא עובד, ולא עבד מעולם, מלבד קישור אחד – למסמך בנושא מערכת המשפט, אותו עמוד עם עילת הסבירות.

ההשערה שלי היא שזה היה העיצוב הראשוני של עמוד המצע, והוא נזנח לטובת עמוד "תוכניות" הצבעוני עם התמונות, ופשוט השאירו אותו שם במקום למחוק אותו. העובדה שכל הריבועים הם ללא לינקים חיים, אלא עם האשטג בלבד (#), מצביעה על כך שזה עמוד שהפסיקו לעבוד עליו בתחילת דרכו. כשבונים אתר עם אלמנטור, ומזינים אלמנטים גרפיים בגריד כזה, אלמנטור שם האשטג כברירת מחדל, עד שתשימו שם לינק חי ועובד.

אם בודקים את הגירסה הוותיקה ביותר ששמורה בארכיון האינטרנט, אפשר לראות שהלינקים לא קיימים. כלומר, העמוד הזה מעולם לא היה בשימוש ולא היו בו לינקים לעמודים אחרים בשום שלב.

עוד אינדיקציה טובה לכך, היא העובדה שהעמוד מעולם לא נכלל בתפריט הראשי. רק עמוד "תוכניות" עם הריבועים הצבעוניים והתמונות נכלל בתפריט הראשי. בתמונה הזו אפשר לראות את הגירסה הוותיקה ביותר של העמוד ורואים שהוא לא נכלל בתפריט הראשי.

אלה הן עובדות. למה סער העלה עמוד כזה מלכתחילה – אין לי מושג, וזה לחלוטין לא מעניין אותי. ייתכן שהוא שינה את דעתו, אולם העובדות מראות בבירור שהעמוד הזה מעולם לא היה חלק מהמצע הרשמי של המפלגה. כל השאר זה המצאות, ספינים וספקולציות שקריות של ביביסטים.

להערכתי ,מה שקרה כאן זו חובבנות לשמה וניהול אתר גרוע. ייתכן שעיצבו את עמוד המצע מחדש ושכחו למחוק, או שזו היתה הגירסה הראשונה של המצע המשפטי ולא מחקו. אם המטרה היתה להסתיר משהו, היו צריכים למחוק את העמוד ה"מפליל" הרבה לפני 17 ביוני 2023. זה פשוט עמוד נשכח שהיה בחלקים האחוריים של האתר, ומישהו הגיע אליו במקרה, כשחיפש "תקווה חדשה מצע" בגוגל.