הסתירו הכנסות של מיליונים מגוגל אדסנס והגיעו להסדר טיעון

קצת לפני שפרצה הקורונה, החליטו ברשות המסים לטפל בנושא של העלמת הכנסות מפרסום ושיווק באינטרנט. לא מדובר בעניין חדש במיוחד – מי שעוסק בתחום היה יכול להרוויח כסף מהאינטרנט כבר באמצע שנות ה-90. עם זאת, כניסתם של אמצעי פרסום כמו גוגל אדסנס שינתה את התמונה, והרבה אנשים הבינו שאפשר לעשות כמה לירות באמצעות נכסים דיגיטליים ושטחי פרסום.

הכסף שמתקבל מועבר ישירות לחשבון הבנק או הפייפאל של המשתמשים, שבמקרים רבים אין להם בכלל עוסק מורשה והם לא מדווחים למס הכנסה על הרווחים.

בינואר 2020, עצרה רשות המסים שני ישראלים שהיו חשודים בהעלמת הכנסות של AdSense. אחד מהם, עירן נידם, עסק בפיתוח תוספים לדפדפנים. הוא הואשם כי בשנים 2019-2011 הוא העלים הכנסות של כשני מיליון שקל – הכל באמצעות גוגל אדסנס. לנידם לא היה תיק במס הכנסה והוא כלל לא דיווח על ההכנסה הזו.

ביחד איתו נעצר יובל לוזון, שעבד כשכיר בסטארט אפ כמתכנת. הוא הודה בהעלמת מס של כ-2 מיליון שקל – גם כן רווחים מגוגל אד סנס שהפיק במהלך 7 שנים, מ-2012 ועד 2019. גם הוא היה ללא תיק מס הכנסה של עצמאי.

במהלך נובמבר 2023, הגיעו לסיום התיקים של השניים. לאחר הליך שימוש מול אנשי פרקליטות מיסוי וכלכלה, הגיעו הצדדים להסכמות. על פי ההסכמה, נידם יבצע תשעה חודשי עבודות שירות וישלם קנס של 150 אלף שקל. לוזון קיבל שמונה חודשי עבודות שירות וקנס של 100 אלף שקלים.

השופט ארז נוריאלי אשר דן בעניינם ציין בגזר הדין כי הסדרי הטיעון ראויים, בין היתר משום שהשניים הסירו מחדלים והגיעו להסדרי שומה.