משתמשים בנייד לעומת משתמשי מחשב: הבדלים בחיפוש ובשיווק

לא כל המשתמשים נוצרו שווים. הבנת ההבדלים בין משתמשי נייד למחשב שולחני חיונית לכל מי שעוסק בשיווק ופרסום באינטרנט. הסיבה פשוטה: משתמשים בנייד ובדסקטופ מציגים לרוב דפוסים שונים באופן משמעותי באופן שבו הם צורכים תוכן ומגיבים לפרסומות.

המספר העולה של מכשירים ניידים תורם באופן משמעותי לצמיחה במכירות המקוונות. הצרכנים מקדישים יותר ויותר זמן לטלפון הנייד בהקשר של קניות מקוונות, ולעסקים יש כעת הזדמנות לתקשר איתם בכל מקום ובכל זמן. השינוי הזה הניע ביקוש עצום למוצרים ושירותים הניתנים לרכישה בקלות באמצעות הסלולרי.

משתמשי מובייל מקיימים לעתים קרובות אינטראקציה עם תוכן ומודעות תוך כדי תנועה, והם צריכים ורוצים מידע מהיר וקל להבנה. משתמשי מחשב שולחני נמצאים בדרך כלל בסביבה "יציבה" יותר, כמו משרד או בית, מה שמאפשר להם מעורבות מעמיקה יותר.

אי אפשר להתעלם מהעובדה שהגודל בעצם כן קובע: המסך הקטן יותר של מכשיר נייד מגביל את כמות המידע שניתן להציג בבת אחת. לכן, נדרשת גישה שונה לעיצוב והצגת תוכן בהשוואה למסך מחשב גדול.

גם הכוונה (Intent) שונה בין משתמשי סמארטפון למחשבים: לעתים קרובות, משתמשי מובייל מחפשים תשובות או פתרונות מיידיים, בעוד שמשתמשים במחשב שולחני יבצעו מחקר מקיף יותר או יראו מוכנות למשימות מורכבות. למשתמשי טלפון נייד יש בדרך כלל טווח קשב קצר יותר בשל אופי השימוש תוך כדי תנועה. הם מעדיפים תוכן מהיר ופעולה מיידית. משתמשי מחשב, לעומת זאת, עשויים להפגין נכונות לעסוק בתוכן ארוך ומפורט יותר.

מנועי חיפוש כמו גוגל מנסים להבין את כוונת המשתמש, על מנת לתת לו את התשובות הטובות ביותר. כמפרסמים ומשווקים, חשוב גם להבין שלמשתמשים בנייד יש לעתים קרובות כוונה שונה ממשתמשים שמחפשים באמצעות מחשב.

חיפוש בטלפון נייד: קצר ונקודתי

שאילתות חיפוש בנייד נוטות להיות קצרות יותר ודחופות יותר במהותן. משתמשים במכשירים ניידים מחפשים לרוב פתרונות מיידיים או תשובות מהירות. לדוגמה, משתמש נייד עשוי לחפש "מזג אוויר היום" או "בתי קפה בחיפה" – הם רק צריכים מידע מיידי, ספציפי למיקום.

חיפוש במובייל

חיפושים בנייד נוטים להיות בעלי אוריינטציה מקומית. זה נובע בחלקו מהאופי של שימוש בסלולר תוך כדי תנועה. דוגמה טיפוסית היא "מסעדה איטלקית מומלצת לידי" – המשתמש רוצה מסעדה כאן, עכשיו וקרוב.

חיפוש קולי ממלא תפקיד משמעותי בכל הקשור לחיפושים בסמארטפון, מכיוון שהרבה אנשים משתמשים בטלפון שלהם בזמן נהיגה או ביצוע משימות אחרות. שאילתות אלו הן לעתים קרובות יותר מפורטות וארוכות יותר, כמו "איפה אני יכול למצוא חנות נעליים שפתוחה עכשיו?"

חיפוש במחשב: פרטים נוספים, בבקשה

משתמשי מחשב עוסקים לעתים קרובות בשאילתות מורכבות וספציפיות יותר. החיפושים שלהם משקפים הלך רוח המכוון למחקר מקיף או השוואה. לדוגמה, משתמש שולחני עשוי לחפש את "המכוניות ההיברידיות הטובות ביותר לשנת 2022 בפחות מ-200 אלף שקל" – שאילתה מפורטת המשקפת תהליך מחקר מעמיק.

משתמשי מחשב נמצאים בבית או במשרד שלהם. יש להם זמן, אז הם יכולים להעמיק. לדוגמה, חיפוש כמו "טיפים לרוכשי דירה ראשונה בבאר שבע" יכול להוביל לקריאה והשוואה מקיפה של שיעורי משכנתא, חוקים אזוריים וכו'.

משתמשי מחשב נוטים לבצע חיפושים עסקיים המובילים לפעולות כגון רכישות או הרשמות. חיפוש כמו "אפשרויות מנוי של פוטושופ" מצביע על כוונת המשתמש להשוות תוכניות שונות ואולי לבצע רכישה.

הבנת ההבדלים הללו חיונית למשווקים המעוניינים לייעל את אסטרטגיות השיווק במנועי חיפוש (SEM) ואופטימיזציה למנועי חיפוש (SEO), וגם עבור מי שעושה ניהול אתרים. עבור משתמשים בטלפון נייד, כדאי להתמקד בקידום אתרים מקומי, אופטימיזציה לחיפוש קולי ויצירת תוכן תמציתי ורלוונטי. לעומת זאת, עבור משתמשי מחשב, האסטרטגיות צריכות לכלול פיתוח של תוכן מקיף ואינפורמטיבי, מותאם לחיפושי זנב ארוך ושאילתות מפורטות.

יתר על כן, קמפיינים של פרסום לחיפוש בתשלום צריכים להיות מותאמים להבדלים הללו. מודעות לנייד עשויות להניב ביצועים טובים יותר עם קריאות לפעולה (CTAs) המכוונות לתגובות מיידיות או להצעות בקרבת מקום למשתמש, בעוד שמודעות למשתמשי מחשב יכולות להרשות לעצמן להיות אינפורמטיביות יותר, ולהוביל משתמשים למדריכים מעמיקים או לדפי מוצרים מפורטים.