משתמשים בפייסבוק? אלפי חברות עוקבות אחריכם

מחקר שבוצע על ידי Consumer Reports וכלל 709 אנשים, שהתנדבו לשתף את ארכיוני הדאטה של פייסבוק עליהם, הראה כי 168,893 חברות שלחו מידע על המשתמשים הללו לרשת החברתית. בממוצע, המידע של כל משתמש שהשתתף במחקר נשלח לפייסבוק על ידי 2,230 חברות. בחלק מהמקרים, יותר מ-7,000 חברות סיפקו מידע על משתמש בודד.

המחקר מראה את המעקב שמתבצע אחר המשתמשים ברשת החברתית פייסבוק, והלכה למעשה מוסתר מאיתנו. שיטת מעקב זו נקראת server-to-server tracking, ובה מידע אישי עובר משרתי החברה לשרתים של חברת מטא.

למרות שהמחקר לא עבר נרמול גיאוגרפי (ולכן לא מהווה דגימה סטטיסטית של אוכלוסיית ארה"ב, למשל), הוא מעניק הצצה נדירה למידע האישי שנאסף על כל מי שמשתמש בפייסבוק – וסביר להניח גם ברשתות חברתיות אחרות.

חברה אחת הופיעה בדאטה של 96% מהמשתתפים במחקר – LiveRamp. זוהי חברה הסוחרת במידע ונמצאת בסן פרנסיסקו. עם זאת, החברות החולקות את המידע שלכם כוללות גם חברות גדולות ומוכרות – הום דיפו, מייסיז, וולמארט ועוד – כולן היו בראש הרשימה של החברות הנפוצות שנתגלו במחקר. גם אמזון, אטסי ופייפאל הופיעו ברשימת החברות שחולקות את המידע.

מה כולל המידע?

על פי Consumer Reports, יש שני סוגים של מידע שנאסף: אירועים וקהלים מותאמים אישית. שתי הקטגוריות האלה כוללות מידע על מה שהמשתמשים עושים כשהם עוזבים את פייסבוק ומשתמשים באתרים אחרים. קהלים מותאמים אישית מאפשרים למפרסמים להעלות את רשימת הלקוחות שלהם למטא, לעתים קרובות כולל מזהים כמו אימייל ותווית זיהוי פרסומית. לקוחות אלה, שבאמצעותם ניתן לטרגט קמפיינים בצורה מדויקת יותר, יקבלו פרסומות מותאמות אישית ממטא.

ה"אירועים" הם למעשה אינטראקציות של המשתמש עם מותגים שונים, שיכולים להתרחש מחוץ לפייסבוק. למשל, כאשר משתמש נכנס לעמוד הבית של חברה, עובר שלב במשח, הולך לחנות פיזית (כן, כן) או קונה מוצר – כל אלה הם "אירועים". איתותים אלה מגיעים מהקוד של האפליקציה של מטא, מפיקסל מעקב שמושתל באתרים וממעקב של שרת-לשרת – כאשר שרתי החברות מעבירים מידע לשרתים של מטא. הפיקסל משמש למעקב אינטימי מאוד אחר המשתמשים, גם כאשר הם עושים פעילות לא מסחרית, כמו התקשרות לקווי עזרה נפשית, מגישים דו"חות מס או קובעים תור לרופא. הפיקסל מאפשר לבעלי אתרים לעקוב אחרי מגוון פעולות באתר, כמו חיפוש, מילוי טפסים ועוד – וכל פעולה כזו נשלחת למטה, גם אם למשתמש אין חשבון פייסבוק. המשתמש לא יכול לנטר את המידע שנשלח.

איך אפשר לראות את המידע שיש לפייסבוק עליי?

כדי להגיע לרשימת החברות שיש להן עליכם מידע, צריך להגיע בהגדרות של פייסבוק ל-Your information and permissions. משם, אפשר להוריד או לגשת למידע דרך Your activity off Meta technologies ואז Recent activity. פייסבוק מסרבלת את התהליך בכוונה, וגם כשתגיעו למידע, תראו כל מיני שמות שלא אומרים לכם כלום, או בג'יבריש בחלק מהמקרים.

בעוד שאולי ניתן להניח שרוב המשתמשים יודעים שפייסבוק ואינסטגרם עוקבות אחרי כל מה שהם עושים באפליקציה, רוב האנשים לא מודעים לכך שהמעקב נמשך גם מחוץ לאפליקציה, באתרים אחרים ואפילו בעולם האמיתי.