ערוץ 14 משדר פייק ניוז על בסיס קבוע

ערוץ 14 מפרסם פייקים, דיסאינפורמציה ושקרים על בסיס קבוע – ובהרבה מקרים לא מתנצל ולא מתקן את ה"טעות". השקרים לעתים מפורסמים באתר האינטרנט של הערוץ, לעתים הם משודרים ולעתים השדרנים שם מפיצים פייקים באמצעות חשבונות המדיה החברתית שלהם, כמו טוויטר. ריכזתי כאן מבחר פייקים ושקרים שפורסמו בערוץ 14, והופרכו. הם לא מסודרים לפי סדר מסוים, פשוט רשימה של פייקים:

באוגוסט 2023, פורסם בערוץ 14 סרטון שמראה לכאורה את נכדתו של רבין, נעה בן ארצי (רוטמן) אומרת ש"ערפאת מקסים". אבל הסרטון נערך מגמתית, ולמעשה נעה אמרה את הדברים על קלינטון. הנה ציוץ של פייק ריפורטר בנושא:

דיווח של אתר אייס בנושא:


בנובמבר 2023, דנה ורון טענה באולפן של ערוץ 14 כי אסתר חיות הצילה את הנכד שלה ב-7 באוקטובר באמצעות גורם צבאי ושלחה אותו לחו"ל. זה סיפור שלא היה ולא נברא.


במהלך אוקטובר 2023, וגם לאחר מכן, הסתובב פייק כאילו שקמה ברסלר מחקה את הציוצים שלה מטוויטר, בניסיון לכאורה להסתיר משהו. הפייק הזה הודהד בהמשך גם על ידי חברת הכנסת טלי גוטליב. ינון מגל ואלדד יניב הפיצו את הפייק הזה בשידור בערוץ 14.אם כבר מדברים על אלדד יניב, אז בפברואר 2024 הוא אמר בשידור כי גדי איזנקוט אמר בראיון ב"עובדה" ש"אנחנו נכשלים בלחימה". איזנקוט לא אמר דבר כזה בראיון.

בסוף חודש אפריל 2024, פירסמו באתר של ערוץ 14 ידיעה שקרית, לפיה חברת הכנסת נעמה לזימי נעצרה במהלך ההפגנות באזור מצודת זאב. ח"כ לזימי לא נעצרה על ידי המשטרה, וממילא יש לה חסינות כחברת כנסת.


בחודש מאי 2024, נאמר בערוץ 14 שלצבא לבנון אין טנקים או ארטילריה.

על פי הערכות, יש לצבא לבנון כמה מאות טנקים, שמקורם בארה"ב ובברית המועצות לשעבר, וגם ארטילריה – המידע מופיע בוויקיפדיה.


הפייקים של ערוץ 14 לא מתמקדים רק בפוליטיקה וביטחון, הם מדווחים פייקים גם באירועים חדשותיים כלליים, כמו במקרה בו דווח בערוץ על שטפונות, תוך שהם משדרים תמונות מ"שיטפון" ממתקן בפארק השעשועים של יוניברסל סטודיוז (אוגוסט 2023).


במרץ 2024 פירסמו באתר בערוץ 14 כתבה על תא"ל דניאל הגרי, דובר צה"ל, ובה נכתב כי "הוצנח לפקד על שייטת 13 למרות שלא בא מתוך היחידה". אולם, הגרי התגייס ב-1995 לשייטת 13, היה סגן מפקד פלגת לוחמים בשייטת, מפקד פלגת הדרכה בשייטת, ראש מחלקת מבצעים של חיל הים וסגן מפקד השייטת.


במהלך פברואר 2024, שידר שמעון ריקלין בערוץ 14 "תחקיר" שלא היה ולא נברא ממגזין "אטלנטיק", כשהוא למעשה נסמך על הודעת ווטסאפ שרצה כבר כמה חודשים, ומכילה מידע לא מדויק בלשון המעטה.


בחודש מאי 2024, לאחר שנשיא איראן ראיסי נהרג בתאונת מסוק, שידר אראל סגל סרטון של נשיא ארה"ב לשעבר, דונאלד טראמפ, כשהוא לכאורה "נפרד מראיסי" ואומר שהוא מת כמו כלב. אולם, מדובר בנאום ישן של טראמפ, משנת 2019, בו הוא מתייחס לחיסול מנהיג דעאש, אבו בכר אל בגדאדי.


בדצמבר 2023, שודרו מספר סרטונים אצל ינון מגל בערוץ 14, בטענה שהם מראים פעילות מחבלים בג'נין, אולם הסרטונים הם משנת 2022.


בנובמבר 2023, פירסם הלל ביטון רוזן סרטון "בלעדי" של פעילות צה"ל במנהרות בעזה, אולם התברר שהסרטון הזה פורסם כבר שנתיים קודם לכן.


במרץ 2024, פורסמה בערוץ 14 תמונה של מחבלים נכנעים (גם ינון מגל פירסם את התמונה בחשבון הטוויטר שלו), אולם התמונה היא מחודש דצמבר 2023.


במרץ 2024, פורסם בערוץ צילום מסך של ציוץ של בוט השייך לרשת השפעה זרה של גורמים איסלאמיים ושל החמאס. הציוץ הוצג כאילו "שמאלני" צייץ אותו, והודהד על ידי אנשי תעמולה של נתניהו בטוויטר, וביניהם עידו גבעוני, מירי ברבי, רמי בן יהודה ועוד.

ציוץ של בוט חמאס בערוץ 14
ציוץ של עידו גבעוני שמהדהד בוט חמאס

בדצמבר 2023, אגב, הוגשה עתירה לבג"ץ בדרישה לאכוף את החוק על ערוץ 14, ובה פירוט של מקרים רבים בהם הערוץ הפיץ כזבים ועבר על חוקי האתיקה. הנה כתבה בנושא ב"עין השביעית".