תביעה נגד מטא פייסבוק אינסטגרם

מפרסמים תובעים את מטא (פייסבוק) ב-7 מיליארד דולר

תביעה ייצוגית הוגשה על ידי מפרסמים שהשתמשו בשירותי הפרסום של פייסבוק ואינסטגרם, השייכים ל-Meta, בדרישה לפיצויים של 7 מיליארד דולר.

התובעים מאשימים את מטא בניפוח הנתון של ה-Reach של בעד 400%. ה-reach מוגדר ככמות המשתמשים שאפשר להגיע אליהם באמצעות קמפיין. כלומר, לכמה אנשים אפשר "להגיע".

מפרסמים טוענים שהמדד מציג את מספר חשבונות המדיה החברתית – שיכולים לכלול בוטים וחשבונות מזויפים אחרים – במקום משתמשים אנושיים ייחודיים, מה שהוביל לפרמיות גבוהות שלמעשה נופחו בצורה מלאכותית.

Meta טענה שהמדד חסר משמעות, מכיוון שהמפרסמים משלמים בעיקר על סמך מדדי ביצועים, אולם התובעים טוענים כי המדד חשוב, אחרת לא היו מציגים אותו למשווקים.

בתיק מעורבים מיליוני מפרסמים פוטנציאליים שהריצו מודעות בתשלום באינסטגרם ובפייסבוק מאז ה-15 באוגוסט 2014.

רוב ההכנסות של מטא, שעמדו על 134.9 מיליארד דולר בשנת 2023, מגיעות ממודעות ומפרסום. חלק גדול מהמודעות הללו נקנו על ידי עסקים קטנים עד בינוניים.

אחד מהתובעים, DZ Reserve, עסק מסחר אלקטרוני, השקיע למעלה ממיליון דולר ב-740 קמפיינים באמצעות פייסבוק ואינסטגרם.

במטא טוענים כי ההאשמות חסרות בסיס.

בסתיו 2017, אנליסט בתעשייה מצא שה-REACH הפוטנציאלי של פייסבוק עלה על כמות התושבים בפועל בארה"ב, מה שהוביל לתגובה של המנהלים הבכירים של Meta שהכירו בטעות וייחסו אותה לחשבונות מזויפים וכפולים.

יש גם דיווחים שמנהלים הנחו לכאורה את צוות המכירות של פייסבוק להימנע מלדון בחשבונות מזויפים וכפולים עם מפרסמים. בתביעה טוענים כי המנהלים הבכירים של Meta, כולל ה-COO לשעבר שריל סנדברג, היו מודעים לניפוח שמתרחש בגלל חשבונות כפולים ומזויפים, כולל בוטים, ונקטו בפעולות כדי להסתיר מידע זה.