שאדובאן בטוויטר

שאדובאן בטוויטר – חסימה סמויה

אקדים ואומר של-X אין תיעוד מסודר של שאדובאן (Shadowban), וטוויטר אפילו הכחישו שהם עושים דברים כאלה, אבל זו עדיין תופעה מוכרת. מה זה Shadowban, או חסימה סמויה?

שאדובאן לא אומר שהיוזר חסום ב-X. היוזר פעיל ומצייץ, אבל עדיין תחת חסימה סמויה. האינדיקטור הכי בולט ל-Shadowban הוא כאשר ציוצים של היוזר לא מופיעים בחיפוש בכלל. גם אם אתם מחפשים ביטוי מדויק שהוא צייץ (והציוץ זמין), זה לא יעלה בתוצאות החיפוש. עוד אינדיקציה לחסימה סמויה, הוא שהתגובות של היוזר מוסתרות באופן אוטומטי על ידי טוויטר / X. ממש בימים האחרונים, ביחד עם הסתרת הלייקים, טוויטר שינו את הדרך שבה מוסתרים הציוצים האלה. אפשר לראות אותם כרגע תחת "Show probable spam". כלומר, X מחליטה באופן אוטומטי שציוצים או צייצנים מסוימים הם ספאמרים, ומסתירה את התגובות שלהם.

כלומר, בשאדובאן, לא רק שלא תעלו בחיפוש, גם התגובות שלכם יוסתרו ויש צורך בפעולה מכוונת – להקליק על show probable spam – כדי לראות את התגובות.

ככה זה נראה אחרי שמקליקים.

סוג נוסף של שאדובאן הוא שהיוזר עצמו לא יעלה בחיפוש או ב-autocomplete אם מישהו רוצה למנשן אותו.

לפני שאתם מתחילים עם תיאוריות הקונספירציה, אין שום קשר לימין, שמאל או דעה בכלל. הפרמטרים שלפיהם X מחליטה על מי להטיל שאדובאן לא מוצהרים רשמית, אבל מעדויות ובדיקות שונות, מדובר בדרך כלל בכמה אפשרויות:

קודם כל, יוזרים חדשים. זה הגיוני. המערכת רוצה לראות פעילות אותנטית לפני שהיא מאפשרת ליוזר להיות חלק מהפיד. צריך להגיב, לכתוב ציוצים, לעשות לייקים ולשתף במשך זמן מה, עד שהיוזר החדש משתחרר מהשאדובאן. אבל כאן גם יש קאץ': אם היוזר שלכם חדש, אל תנסו לאלץ ולזרז את התהליך. כשטוויטר מזהה התנהגות לא אותנטית וספאמית, היא תכניס אתכם לשאדובאן גם אם היוזר ותיק יותר.

ופה נופלים הרבה צייצנים עם אג'נדה – אלה שמדביקים את אותה תגובה לכל ציוץ, מדביקים ציטוט של עצמםבכמויות גדולות, מדביקים את אותה תמונה שוב ושוב בלי טקסט מלווה וכו'.

אני משערת (וזה לא מאומת), שגם מי שמדווחים עליו הרבה או משתיקים אותו הרבה (מיוט), עלול לסבול מ-Shadowban.

יכול להיות ש-X גם מסוגלת לזהות קללות באנגלית (אולי גם בעברית, אבל אני בספק), ואם זה כל מה שהיוזר עושה, הוא ייכנס לשאדובאן. כנ"ל לגבי ספאם קריפטו, פורנו ושאר לינקים דביליים, ויוזרים שהעוקבים שלהם מורכבים בעיקר מבוטים.

בעצם, כל הסיפור של חסימה סמויה הוא ניסיון למנוע מיוזרים שההתנהגות שלהם אינה אותנטית, למלא לכם את הפיד.

אם אתם רואים שלא מגיבים לכם כמעט בכלל, ושהציוצים שלכם לא זוכים לחשיפות ברמה סבירה, אולי נפלתם בשאדובאן. יש כלים שבודקים את זה. אבל בתכל'ס אתם יכולים לבדוק בעצמכם או בעזרת חבר – אם אתם לא מופיעים בחיפושים, והתגובות שלכם מוסתרות תחת probable spam, אתם ב-Shadowban.

אין דרך מהירה לצאת מחסימה סמויה.

בכל מקרה, כמו תמיד, העצה שלי היא שתייצרו תוכן אותנטי, מעניין, ואל תנסו להשתמש בפלטפורמה בצורה מתחכמת. אם אתם רוצים שהיוזר שלכם יצבור עוקבים ותהיה לו חשיפה – שחררו מהגימיקים ומהתגובות שחוזרות על עצמן בקופי פייסט, אל תקללו ואל תפיצו ספאם.


מקור הפוסט הוא בשרשור של רויטל סלומון בטוויטר.