חיפוש לפי תמונה – איתור מקור של תמונה באינטרנט

תמונות מכל הסוגים מסתובבות באינטרנט, ולא תמיד מצוין מי צילם, מהיכן הגיעה התמונה, למי היא שייכת או בכלל מי מופיע בה. קל מאוד לצלם תמונה או לשמור אותה במחשב או בנייד, ולהפיץ אותה בלי הקשר ובלי נתונים.

לעתים עולה צורך לאתר את מקור התמונה, כדי לגלות את המידע החסר. מתי צריך לאתר מקור של תמונה באינטרנט?

  • כשמנסים לאתר את בעל זכויות היוצרים.
  • כשרואים תמונת פרופיל במדיה חברתית ורוצים לדעת האם יש קשר בין התמונה ובין הפרופיל. כלומר, רוצים לבדוק אם זו תמונה אמיתית או תמונת סטוק (ואז סביר להניח שהפרופיל הוא פייק).
  • אפליקציית הכרויות: יש לא מעט התחזויות באפליקציות להכרות כמו טינדר או באמבל. למרות שבחלק מהאפליקציות האלה יש תהליך אימות לתמונות, יש הרבה פרופילים שמציגים תמונות שאין להן שום קשר לגבר או לאישה שמאחורי הפרופיל. שימוש בכלי חיפוש הפוך (חיפוש באמצעות תמונה) יכול לסייע לבדוק אם התמונה אמיתית או גנובה, ואם צריך להיזהר מהאדם שבפרופיל.
  • כשמעוניינים להפריך פייק ניוז.
  • כשרוצים לבדוק אם תמונה היא מקורית או עברה עריכה או מניפולציה.
  • כשרוצים לבדוק מתי עלתה לרשת הגירסה הראשונה הידועה של התמונה.

את כל הפעולות הללו, בצורות שונות, אפשר לעשות באמצעות כלי איתור מקור תמונה. כלים לחיפוש לפי תמונה נפוצים מאוד בשימוש ב-OSINT (מודיעין ממקורות גלויים).

הכלי הראשון הוא כמובן גוגל, שגם כאן שולטת ביד רמה. חיפוש הפוך בגוגל אפשר לעשות כאן: https://images.google.com

חיפוש מקור תמונה בגוגל

הקליקו על אייקון המצלמה ותוכלו להעלות תמונה מהמחשב או הנייד, או הדביקו URL של התמונה בשדה החיפוש. למעשה אתם מפעילים את חיפוש Google Lens, שזמין גם בטלפונים מסוג אנדרואיד.

אתם יכולים לראות מצד אחד את התמונה שהעליתי, ומצד שני את התוצאות. שימו לב שגוגל מרחיבה את היריעה ותיתן לכם גם תמונות דומות, ולא רק תמונות שזהות לתמונה שהעליתם. תקבלו גם תיאור טקסטואלי של התמונה, שיכול לעזור בחיפוש רגיל. אם תקליקו על Find image source, גוגל תשלח אתכם לתוצאות חיפוש. גוגל לא תמיד צולפת והחיפוש הזה לא תמיד מאפשר למצוא את מקור התמונה. עם זאת, אם אתם מעלים תמונה של פרופיל ברשת חברתית שנראה לכם חשוד, ורואים את אותה תמונה במקומות רבים עם שמות שונים, ככל הנראה מדובר בפרופיל מזויף שכדאי להיזהר ממנו.

TinEye – חיפוש תמונה הפוך כרונולוגי

כלי מצוין נוסף לאיתור מקור תמונה הוא TinEye. גם כאן ניתן להעלות תמונה או להדביק URL, ולנסות למצוא את המקור.

בטינאיי אפשר גם לסדר את התוצאות לפי תאריך – אם מסדרים כך שהתאריך הישן ביותר מופיע ראשון, אפשר לנסות לשער מתי התמונה עלתה לראשונה לאינטרנט. גם כאן, קחו בחשבון שהתוצאות אינן חד משמעיות. זה שכתוב שהתמונה הראשונה שנמצאה עלתה ב-2017, לא אומר שמנוע החיפוש מצא את כל התמונות שפזורות באינטרנט, וייתכן שהתמונה ישנה יותר אך נמחקה, או שהיא נמצאת באתרים שלא נסרקים היטב על ידי הכלי הזה.

אתרים נוספים לחיפוש לפי תמונה