הגהת טקסטים (Grammar Check) – מכונה או בן אדם?

מאת: eAngel Proofreading

בחודשים האחרונים עולה השאלה, שהיום, יותר מתמיד, רלוונטית ומעניינת: מה עדיף, הגהת טקסטים אשר מבוצעת על ידי מומחה אנושי, או הגהת טקסטים באמצעות תוכנה/מכונה/אלגוריתם?

הגהה, או באנגלית Grammar Check או Proofreading הינה תהליך אשר מתבצע לאחר שהטיוטה הראשונית של הטקסט כבר נכתבה, ומטרתה להציף כמה שיותר בעיות: תחביר, דקדוק, פיסוק, שימוש במילים נכונות וכו'. אין הכוונה כאן לביצוע של עריכה לשונית, שינוי מבנה הפסקאות של הטקסט וכו'.

היתרונות של הגהה אנושית הינה איכות ההגהה, שבדרך כלל יותר טובה מזו של מכונה, כיוון שהיא נעזרת במומחיות האנושית של מבצע ההגהה. בנוסף, המומחה מתייחס לכל הטקסט בכללותו, ולא רק למשפט או פסקה ספציפית, וכן יכול להיעזר במידע נוסף אשר נמצא מחוץ לטקסט על מנת לתקן אותו. המומחה גם יכול להתמחות בתחום ספציפי, למשל במקרים שבהם הטקסט הוא טקסט רפואי, או משפטי וכדומה.

מבחינת תמיכה בשפות, נכון להיום רוב השירותים האנושיים תומכים במספר רב של שפות, למשל הגהה באנגלית, גרמנית, צרפתית, עברית וכו', בעוד שרוב הטכנולוגיות המתקדמות של הגהה ממוכנת לרוב תומכים בעיקר באנגלית. אולם, דבר זה צפוי להשתנות בקרוב.

חיסרון של הגהה אנושית, שהוא יתרון בהגהה על ידי מכונה, הוא העקביות. טקסט נתון יכול להיות מתוקן במספר אופנים, או מספר סגנונות. ולכן אם שני מומחים שונים יתקנו את אותו הטקסט, יתכנו שתי גרסאות שונות. כלומר אין בהכרח עקביות מבחינת האיכות והסגנון של התיקון.

חסרון נוסף של הגהה אנושית, הוא זמן התגובה (Turnaround). הגהה המבוצעת על ידי מכונה מתרחשת על המקום, בדרך כלל תוך כמה מאות מילי-שניות אם מדובר במשפט בודד. כלומר גם אם איכות התיקון הממוכן נמוכה יותר מהמקבילה האנושית, התגובה היא יותר מיידית. אולם, ישנם שירותים המבצעים הגהה אנושית, תוך מספר דקות, אם מדובר בטקסט קצר. אם יש אפשרות לשלם ב"זמן" תמורת איכות, מומלץ להשתמש בשירות אנושי. ישנם הרבה כותבים שמשתמשים בשילוב של טכניקות, למשל שימוש בכלים ממוכנים בזמן כתיבת הטקסט, ומיד אחר כן ביצוע הגהה אנושית, כדי להציף כמה שיותר בעיות.

ההתקדמות במחקר ופיתוח של בינה מלאכותית תרמה בשנים האחרונות רבות לאיכות ההגהה אשר מבוצעת על ידי מכונה/אלגוריתם, והתוצאות הינן מרשימות, אולם ישנו טרייד-אוף בין כמות ההתראות לבין מספר התראות השווא (False Positives) אשר האלגוריתם מספק, ולכן לעתים נדרש מהמשתמשים לבחור או לסנן מה מהתיקונים הם רוצים להטמיע בתוך הטקסט. דבר זה מקשה מאד על אנשים מסוימים, במיוחד אנשים עם דיסלקציה. אוכלוסיות כאלה, לרוב מעוניינים בתוצאה חד חד ערכית, ללא מספר אפשרויות, ולחסוך מהם את ההתלבטות. במקרים כאלה, הגהה אנושית עדיפה.